Allerede inden Rumænien har deltaget i Eurovision, er deres sang, ‘Choke me’ (kvæl mig, red.), blevet genstand for kritik.
Sangen beskyldes fra flere kanter for at glamourisere kvælning under sex, og valget af netop den sang får i The Guardian kritik for at være en hensynsløs normaliseren af en farlig praksis.
I løbet af de tre minutter, sangen varer, synger forsangeren, Alexandra Căpitănescu, “kvæl mig” 30 gange. Derudover sniger linjer som “jeg vil gerne have, du kvæler mig” og “få mine lunger til at eksplodere” sig ind.
Og det har altså fået flere op ad stolen.
Ifølge et studie er kvælning under sex den næstmest almindelige årsag til slagtilfælde hos kvinder under 40 år. Og netop denne “kvæl mig”-metaforik viser en alamerende ligegyldighed over for kvinders sundhed og trivsel, mener en juraprofessor og en forfatter, mediet har talt med.
– Det, de synger om – og normaliserer gennem Eurovision – er en meget farlig praksis, som er meget udbredt i sexkulturen hos unge mellem 18 og 30 år, siger Clare McGlynn, der er juraprofessor på Durham University.
Også den norske psykolog og Youtuber ESC Norway har blandet sig.
Hun mener, at Rumænien skal diskvalificeres på grund af sangen. I en video, hvor hun kommenterer Rumæniens optræden, siger hun blandt andet, at det er problematisk, at Rumænien kapitaliserer på det forbudte og farlige. Men det er ikke det eneste problem, hun ser. Det er det faktum, at det ikke er tilfældigt.
Alexandra Căpitănescu har forsvaret sangen med, at det ikke er seksuelt, men blot en metafor for at føle sig overvældet – og nærmest kvalt – af stærke følelser og manglende tro på sig selv.
En omskrivning kommer sjælendt alene
Det er ikke første gang, at en sang i Eurovision lige har måttet endnu en tur igennem skrivemaskinen.
I 2009 var det Georgiens sang ‘We Don’t Wanna Put In’, som af mange blev anklaget for at have referencer til Ruslands øverste leder, Vladimir Putin. Teksten lød blandt andet: “We don’t wanna put in – Cuz negative move – It’s killin’ the groove”. European Broadcasting Union (EBU) – bad Georgien om enten at ændre teksten eller vælge en ny sang, men det ville de ikke, og de endte derfor med at trække sig.
I 2024 var det Israel, der fik besked på at skrive deres sang om. Landet stillede oprindeligt op med sangen ‘October Rain’, men juryen mente, at den refererede til Hamas’ angreb d. 7. oktober, og for at kunne stille op måtte de ændre teksten, som i sidste ende kom til at hedde ‘Hurricane’.
Det sidste skud på stammen, der lige måtte rette teksten lidt til, var Maltas sang i Eurovision 2025 ‘Kant’ – som på maltesisk betyder “at synge”, men ordlyden mindede for meget om noget knap så uskyldsrent på engelsk, nemlig ordet “cunt”.
