Da Emil Lange var 18 år, droppede han ud af gymnasiet for at satse på drømmen om at blive dj. Han kalder det selv for en virkelig dårlig idé, men han har alligevel aldrig fortrudt det store sats. Sidenhen har han spillet på stort set alle landets natklubber og for navne som Kidd, Suspekt – og Mariah Carey.
Denne episode af ‘Livets Skole’ handler om at jagte sine drømme, om det svære studievalg, om karrieresats og om at bryde med forventningerne. Fordi nogen gange skal man droppe, hvad der på papiret ser rigtigt ud.
“Der er det her digtermantra, som lyder, at det gælder om ikke at have noget at falde tilbage på, for ellers falder man tilbage på det,” siger Caspar Eric om at satse på drømmen om at blive forfatter.
Både Signe, Caspar og dagens gæst har prøvet at bryde med forventningerne og satse hele butikkeen på en anden vej end den, der var lagt ud for dem – for Emil Lange var det drømmen om at kunne leve af at musikken, som han gør i dag. Men der er meget, han gerne ville have vidst om den rejse, inden han begyndte jagten, og det taler vi om i dagens program.
Podcasten er sponsoreret af streamingtjenesten Studybox, der tilbyder de studerende fuld adgang til deres studiebøger med et abonnement.