Rygterne har floreret i årevis – men nu er det officielt: ‘The Devil Wears Prada 2’ er under optagelse, og det er ikke bare ønsketænkning denne gang. Filmstudiet 20th Century Studios bragte selv nyheden i går på Instagram med en teaser af to djævlerøde stiletter.
Flere store branchemedier som Variety, Deadline og The Hollywood Reporter bekræftede herefter, at en efterfølger til den ikoniske modefilm fra 2006 er på vej, og at hele det centrale cast vender tilbage.
Den første film var baseret på Lauren Weisbergers roman fra 2003 og fulgte den unge journalistuddannede Andy Sachs (Anne Hathaway), som flytter til New York og får et benhårdt job som assistent for den iskolde modechef Miranda Priestly – spillet af Meryl Streep – på det fiktive high-fashion-magasin Runway inspireret af Vogue.
Meryl Streep trækker igen i rollen som den kompromisløse chefredaktør Miranda Priestly, og Anne Hathaway, Emily Blunt og Stanley Tucci gentager deres elskede karakterer. Dertil kommer en ny tilføjelse i form af Kenneth Branagh, som spiller Mirandas ægtemand.
Filmen produceres af 20th Century Studios (nu ejet af Disney). Instruktør David Frankel og manuskriptforfatter Aline Brosh McKenna er også tilbage, ligesom producer Karen Rosenfelt.
Selvom plottet endnu er hemmeligholdt, rapporterer flere kilder, at filmen vil følge Miranda Priestly i en ny virkelighed, hvor printmedier er under pres, og hvor hendes tidligere assistent Emily (Blunt) nu sidder på magten i form af reklamepenge fra et stort luksuskoncern. Hvad Andy Sachs (Hathaway) har gang i, vides endnu ikke – i den oprindelige film forlod hun jo Runway for at forfølge en mere klassisk journalistkarriere.
Så selvom nostalgien ligger lige under overfladen, tyder alt på, at ‘The Devil Wears Prada 2’ også vil tale direkte ind i en ny virkelighed – og måske også en ny generation.
‘The Devil Wears Prada 2’ forventes at få biografpremiere den 1. maj 2026.