Hvis Danmark skal nå sine klimamål, er der ikke nogen tvivl om, at byggebranchen skal arbejde smartere og grønnere i fremtiden. Lige nu svarer byggeriets klimapåvirkning til cirka 10 procent af Danmarks samlede CO2-udledninger.
Men det kan hurtigt ændre sig – navnlig hvis flere begynder at bygge boliger som den danske virksomhed Home.Earth, der bygger boliger med det laveste klimaaftryk overhovedet.
4,7 kilo CO2-ækvivalenter for at være helt præcis.
Dét er nemlig CO2-aftrykket pr. kvadratmeter på deres nye etagebyggeri Nærheden, der består af 158 såkaldt ”øko-klassicistiske” boliger i i en helt ny bydel i Hedehusene.
– Der er ikke bygget noget til dato under seks kilo for et etagebyggeri. Vi kan se allerede, hvordan vi kan komme længere ned på de næste byggerier.
Sådan siger Rasmus Nørgaard i dagens afsnit af ’De gør Danmark rigere’. Han er grundlægger af virksomheden Home.Earth, der har en erklæret ambition om at bygge boliger, der balancerer planetens og menneskers behov på samme tid.
Ved ganske enkelt at investere med en lidt længere tidshorisont end de andre i branchen, kan Home.Earth bruge bedre og mere bæredygtige materialer, der holder længere – og dermed bliver det ikke dyrere end at bygge traditionelt.
Udover at bygge bæredygtigt og fokusere på sociale elementer i deres byggeri, adskiller Home.Earth sig fra andre aktører i branchen ved deres særlige fokus på at bygge en god relation til deres lejere.
– Vi har overskudsdeling, ikke noget depositum og prøver at gøre det billigt at fraflytte. Vi har også altid eget personale on site, nævner Rasmus Nørgaard, der også ser det som bæredygtigt i sig selv, at folk har lyst til at bo i deres boliger i lang tid.
Men boliger, der både er klimavenlige, sunde at bo i, smukke og socialt engagerende på én og samme tid – det lyder jo næsten for godt til at være sandt. Kan det virkelig være en god forretning?
– Ja, det må vi jo se, siger Lars Hostrup Sørensen. Han har været i bankverdenen i over 30 år og arbejder nu i EIFO, hvor han har været ansvarlig for en del af finansieringen af Home.Earth.
Han mener, at det netop er nye aktører som Home.Earth, der skal drive den klimavenlige udvikling fremad indenfor byggebranchen – ligesom man eksempelvis har set indenfor bilindustrien.
Han hæfter sig også ved, at Home.Earth har bygget deres virksomhed op om en særlig struktur og med en værdikæde, der gør det muligt at træffe langsigtede beslutninger i en branche, hvor beslutningerne ofte er præget af mange særinteresser undervejs i byggeriets proces.
Slutteligt skal der selvfølgelig svares på tusindkroners spørgsmålet, nemlig om en virksomhed som Home.Earth reelt er med til at gøre Danmark rigere.
– Jeg tror egentlig, at på alle parametrene kan vi være med til at gøre Danmark rigere, siger Rasmus Nørgaard.
Lars Hostrup Sørensen er enig og ser også et stort eksport-potentiale, fordi vi i Danmark er så langt fremme i forhold til mange andre lande.
– Hvis jeg kigger ud fra et EIFO-perspektiv og kigger udover Danmarks grænser, kunne det være fantastisk at have en fuld værdikæde, man kunne gå ud på eksportmarkedet med.
Hør mere om Home.Earths arbejde i byggeindustrien, og få svar på, hvorfor alle ikke bare gør som dem endnu.