‘Rockhistorier’: Når vi ikke så musikken, så kyssede vi

Alan Davidson/Shutterstock/Ritzau Scanpix

‘Rockhistorier’: Når vi ikke så musikken, så kyssede vi

Henrik Queitsch og Klaus Lynggaard er taget 40 år tilbage i tiden for at genbesøge nogle af deres egne ikoniske musikår. I denne udgave af ‘Rockhistorier’ har de lavet et mixtape med alt det bedste fra 1986. Dog med et lille bespænd.

Musik En del af serien:

Rockhistorier

Musik og røverhistorier fra rocken i dens bredeste forstand med Klaus Lynggaard og Henrik Queitsch.

For begge rockhistorikere er 80’erne en mindeværdig musik-tid at se tilbage på. I dette afsnit har de besluttet at spille musik fra 1986, men med den lille hage, at de ikke må spille noget fra kunstnere, som har deres egne dedikerede afsnit af ‘Rockhistorier’.

– Men det er en ret god spilleliste, vi har fået lavet, hvis jeg selv må sige det, smiler Henrik Queitsch til sin medvært, da de indleder programmet.

Sang nummer fire på spillelisten er fra bandet The Cramps, og det vækker minder hos begge værter.

– Vi så dem på Saltlageret den 8. april 1986, og det er stadig en af de bedste koncerter, jeg har været til, fortæller Henrik Queitsch.

– Ja! siger Klaus Lynggaard prompte og fortsætter:

– Jeg kan huske, jeg lige var begyndt at date Anne-Marie, og vi var derinde og holde i hånden. Og når vi ikke kyssede, så vi også musikken, fortæller han glad.

Det sidste nummer på spillelisten bringer rørende minder frem. Og derfor er det også et godt sted at slutte, fortæller de to værter, da de introducerer Peter Gabriel og Kate Bush.

– Mandestemmen synger alt det nedslående, og så kommer kvindestemmen og siger “Don’t give up”, og det fungerer forbilledeligt, siger Klaus Lynggaard.

Derudover fortæller han også, at både Elton John og Matthew Perry har brugt netop denne sang til at hjælpe dem ud af hårde perioder.

– Vi fyrer jo sange ud over rampen i dette program, men engang imellem er der sange, som har betydet sindssygt meget i ens liv, og som hæver sig over alt andet. Det er rart at huske på, hvad musikken også kan, afslutter Klaus Lynggaard mens tonerne af ‘Don’t Give Up’ spiller i baggrunden.

Spilleliste:

Run-D.M.C. (feat. Aerosmith): “Walk This Way” (Raising Hell)

a-ha: “Hunting High and Low – Remix” (Headlines and Deadlines – The Best of a-ha)

Steve Earle: “Guitar Town” (Guitar Town)

The Cramps: “Can Your Pussy Do the Dog?” (A Date with Elvis)

The Triffids: “Stolen Property” (Born Sandy Devotional)

Cameo: “Word Up!” (Word Up!)

Public Image Ltd: “Rise” (Album)

Gangway: “Yesterday, When I Was Drunk” (Sitting in the Park)

Hüsker Dü: “Don’t Want to Know If You Are Lonely” (Candy Apple Grey)

Nanci Griffith: “Love at the Five & Dime” (The Last of the True Believers)

Prince and the Revolution: “Kiss” (Parade – Music from the Motion Picture Under The Cherry Moon)

Blue for Two: “Essential Sex” (Blue for Two)

This Mortal Coil: “The Jeweller” (Filigree & Shadow)

XTC: “Grass” (Skylarking)

Sonic Youth: “Shadow of a Doubt” (Evol)

Depeche Mode: “Stripped” (Black Celebration)

Van Morrison: “In the Garden” (No Guru, No Method, No Teacher)

Anne Linnet: “Barndommens Gade” (Barndommens Gade)

Martin Hall: ”Showdown” (Cutting Through)

Peter Gabriel (feat. Kate Bush): ”Don’t Give Up” (So)

Find mere om
Footer graphics