Foto: Kristina Pedersen

‘Det Vi Elsker Prisen’ vender tilbage

For andet år i træk hylder Vi Elsker Serier dansk kultur – nu med 14 priser og gratis livestream på Pluto TV.

For andet år i træk inviterer Vi Elsker Serier til den store kulturfejring ‘Det Vi Elsker Prisen’, når prisuddelingen løber af stablen 3. juni 2026 i Store VEGA.

Efter en velbesøgt og festlig første udgave i 2025 vender prisshowet tilbage med endnu større ambitioner. I alt 14 priser skal uddeles til fortællinger og præstationer inden for film, serier, tv, bøger, teater og podcast – og som noget nyt kan hele Danmark følge med hjemmefra. Showet livestreames nemlig gratis på Pluto TV, der er hovedsponsor for prisuddelingen i 2026.

Afshin Firouzi gentager værtsrollen

Det bliver igen skuespiller Afshin Firouzi, der guider publikum gennem aftenen i Store VEGA.

– Jeg glæder mig til endnu engang at få lov til at indtage scenen i Store VEGA som vært ved Det Vi Elsker Prisen. Jeg ser frem til en uforglemmelig aften, hvor vi sammen hylder dansk kultur på tværs af genrer og understreger, hvilken betydning dansk kultur har for os som samfund, siger Afshin Firouzi.

Det nuværende billede har ingen alt-tekst. Filnavnet er: dvep-9.jpg
Vært Afshin Firouzi og prisvinder Caspar Phillipson ved sidste års uddeling af ‘Det Vi Elsker Prisen’ / Foto: Hanne Juul / Aller Foto & Video

Firouzi fik sit brede gennembrud i 2024 med rollen som Assad i biografsuccessen ‘Den grænseløse’. I 2025 fulgte han op med sin første hovedrolle i actionthrilleren ‘Hele vejen’ og som narkobaronen Miran i Netflix-serien ‘Legenden’. Senest har han modtaget sin første Robert for ’Årets mandlige hovedrolle – tv-serie’ for sin præstation i ‘Legenden’.

Tre nye kategorier

I 2026 udvides prisuddelingen med tre nye kategorier: Bedste roman, Bedste podcast og Bedste manuskript. Dermed uddeles der i alt 14 priser.

– Vi har valgt at tilføje tre nye priskategorier til ‘Det Vi Elsker Prisen’ 2026 for i endnu højere grad at kunne hylde dansk kultur på tværs af genrer – ligesom vi gør hver dag på Vi Elsker Serier. Vores mission er at formidle og skabe fællesskab omkring kultur og fortællinger, og derfor er vi stolte over at kunne hædre hele 14 præstationer og værker i år, siger Carina Nørgaard Schou, chefredaktør på Vi Elsker Serier og medskaber af prisen.

De 14 priskategorier i 2026

‘Det Vi Elsker Prisen’ 2026 uddeler priser i følgende kategorier:

  • Bedste birolle – film
  • Bedste birolle – serie
  • Bedste forestilling
  • Bedste tv-program
  • Bedste krimi- og spændingsroman
  • Bedste roman
  • Bedste podcast
  • Talentprisen
  • Bedste hovedrolle – film
  • Bedste hovedrolle – serie
  • Bedste manuskript
  • Bedste instruktør
  • Bedste film
  • Bedste serie

En markering af kulturens betydning

Med prisuddelingen ønsker Vi Elsker Serier at sætte fokus på betydningen af dansk kulturdækning.

“På Vi Elsker Serier tror vi på, at kulturen er det bånd, der binder os sammen, skaber fælles forståelse og åbner for nye perspektiver. I en tid, hvor kulturdækningen svinder ind og nedprioriteres i mediebilledet, mener vi, det er vigtigere end nogensinde at holde fast – og at give dansk kultur den stemme, den fortjener. Derfor er jeg stolt af, at vi igen i år kan fejre dansk kultur til ‘Det Vi Elsker Prisen’,” siger Carina Nørgaard Schou.

Pluto TV er hovedsponsor for prisuddelingen, mens Gyldendal og One & Only Musicals også er blandt årets sponsorer.

‘Det Vi Elsker Prisen’ finder sted den 3. juni 2026 i Store VEGA – og i år kan alle se med, når dansk kultur endnu en gang indtager scenen.

Footer graphics