Kan Jeff Bezos hjælpe mig med at tage store beslutninger?

Eller vælg, hvor du vil lytte
Foto: Kristina Pedersen

Kan Jeff Bezos hjælpe mig med at tage store beslutninger?

Eller vælg, hvor du vil lytte

Simon har taget et valg – han og familien har solgt lejligheden i København og flytter i hus på landet. Men er det nu også en god idé?

Livsstil En del af serien:

Hvad skal der ske med os

Ved du heller ikke, hvad der skal ske med dig? Så kom i godt selskab med tre mennesker midt i deres kvartlivskrise, der netop er fyret fra deres drømmejob og en smule bekymret for fremtiden.

Der bliver ledt efter et formål, et nyt job, en vej ud af hamsterhjulet, et karriereskift og en… hest? “Hvad skal der ske med os?” er en filterløs, opmuntrende og sjov podcast, hvor Sebastian Søndergaard, Sofie Sytnik og Simon Akselsen forsøger at finde ud af, hvad der skal ske med dem, verden omkring dem og deres podcast.

Det er hver onsdag i dit podcast-feed.

Værter: Sofie Sytnik, Sebastian Søndergaard
Vært (og producer!): Simon Akselsen
Lyddesign: Kaare Schou Nygård
Grafik: Olivia Frederikke Fryd

Simon drømmer om mere tid til de ting, der gør ham glad. Mere tid til familie, kreative projekter og fritid. Men sådan en livsstil harmonerer ikke med de høje boligpriser i København anno 2025. For med høje udgifter til bolig kommer et behov for at tjene penge til at betale selvsamme udgifter. Især når man også drømmer om græs under tæerne og plads til et legehus og et jordbærbed.

Derfor tog Simon og hans kone en beslutning. De købte et håndværkertilbud i Jægerspris og står nu over for at flytte væk fra byen. En beslutning, som bestemt ikke har været nem.

I denne uges afsnit af ‘Hvad skal der ske med os?’ skriver en lytter ind til Simon og den anden vært, Sebastian Søndergaard, med et ønske om råd. Råd om, hvordan man tager store beslutninger, som kan få store konsekvenser for ens liv. Og her drager Simon inspiration fra en person, som han ellers ikke ligefrem henter inspiration fra så ofte – nemlig Amazon-grundlægger Jeff Bezos og hans tovejsdørs-princip.

Jeff Bezos siger, at nogle beslutninger er som en dør, du kan gå ind og ud af igen – de er lette at ændre, så du skal bare tage dem hurtigt. Andre beslutninger er som en dør, der kun går én vej – dem skal du tænke mere over, før du beslutter dig. 

Den tankegang bruger Simon til at kigge på livets store og små beslutninger. Kan det gøres om? Og hvor nemt kan det gøres om? Eller lever jeg med det resten af livet?

I dette afsnit af ‘Hvad skal der ske med os?’ er værterne Simon Akselsen og Sebastian Søndergaard uden Sofie Sytnik, som er et HEMMELIGT sted i udlandet for at optage ‘Bachelorette’. De taler om svære beslutninger, Simonfortæller om sin boligsituation, om at rive en væg ned, der bliver spist is-sandwich og så er der bare skruet helt op for “drengerøvsstemningen”.

Footer graphics