Er det stadig okay at nyde ‘Harry Potter’ i 2025?

Eller vælg, hvor du vil lytte
Foto: Kristina Pedersen

Er det stadig okay at nyde ‘Harry Potter’ i 2025?

Eller vælg, hvor du vil lytte

Simon Akselsen, Sofie Sytnik og vikar Bella Norup undersøger, hvornår en kunstners handlinger bliver så alvorlige, at man stopper med at støtte deres værker.

Livsstil En del af serien:

Hvad skal der ske med os

Ved du heller ikke, hvad der skal ske med dig? Så kom i godt selskab med tre mennesker midt i deres kvartlivskrise, der netop er fyret fra deres drømmejob og en smule bekymret for fremtiden.

Der bliver ledt efter et formål, et nyt job, en vej ud af hamsterhjulet, et karriereskift og en… hest? “Hvad skal der ske med os?” er en filterløs, opmuntrende og sjov podcast, hvor Sebastian Søndergaard, Sofie Sytnik og Simon Akselsen forsøger at finde ud af, hvad der skal ske med dem, verden omkring dem og deres podcast.

Det er hver onsdag i dit podcast-feed.

Værter: Sofie Sytnik, Sebastian Søndergaard
Vært (og producer!): Simon Akselsen
Lyddesign: Kaare Schou Nygård
Grafik: Olivia Frederikke Fryd

Kalenderen nærmer sig midten af december, og julestemningen begynder så småt at brede sig i det danske land. I denne uges afsnit af “Hvad skal der ske med os?” taler værterne Sofie Sytnik og Simon Akselsen sammen med vikarvært Bella Norup om, hvordan man bedst kommer i julestemning.

Bella fortæller, at hun er begyndt at lytte til de danske lydbogsudgaver af “Harry Potter”. Det udvikler sig hurtigt til en længere samtale om, hvor lang snor en kunstner egentlig skal have, før man vælger at boykotte deres arbejde. For hvor slemt skal noget være, før man siger fra?

De tre værter peger på to afgørende faktorer: Hvor alvorlig kunstnerens handling er, og hvor stærkt forholdet til værket er. Simon forklarer, at mange fans stadig kan nyde Harry Potter-universet, selvom de tager afstand fra J. K. Rowlings udtalelser om transpersoner. Til gengæld kan de samme mennesker have svært ved at skille værk og kunstner, når det gælder for eksempel den pædofilianklagede instruktør Woody Allen. Men holder den tankegang egentlig?

I det nyeste afsnit af “Hvad skal der ske med os?” forsøger værterne at bevare en smule julestemning midt i et tungt tema, mens de også taler om glæden ved det almindelige liv og fordele og ulemper ved kaffeaftaler.

Footer graphics