Klaus Lynggard og Henrik Queitsch har glædet sig til dagens afsnit af ’Rockhistorier’, der omhandler sange, hvor kunstnere hylder andre kunstnere.
– Vi skal lave et af vores elskede mixtapes, lyder det fra en begejstret Henrik Quietsch.
Afsnittets tema har givet værterne mulighed for at udvide deres søgelys og give debut til nogle nye kunstnere, de ikke tidligere har spillet i podcasten.
– Vi kan godt lide at komme ud i hjørnerne og høre nogle lidt skæve ting, forklarer Klaus Lynggard.
Et af listens mest oplagte bud på en hyldestsang finder vi hos punk-rock pioneren Jonathan Richman. Sangeren var, ifølge Henrik Queitsch, utrolig stor fan af bandet Velvet Underground, og på Richmans sang af samme navn er hans beundring for gruppen ikke til at tage fejl af.
– Det er jo en uforbeholden kærlighedserklæring, siger Henrik Queitsch om nummeret.
Modsat findes der også sange på dagens liste, hvor det er sværere at afkode, hvem der egentlig bliver hyldet. Dette er gældende for Don McLeans mytologiske hit ’American Pie’, der gennem tiden har været genstand for meget debat.
– Det er en af de mest gennemanalyserede sange i rock. Jeg tror, der er blevet skrevet hele bøger om den, fortæller Klaus Lynggaard.
Der findes altså utallige analyser af ’American Pie’, men hvem Henrik Queitsch og Klaus Lynggaard mener sangen er en hyldest til kan man høre i dagens afsnit.
Langt mellem de danske indslag
Hyldestsange er et ganske udbredt fænomen, der går på tværs af mange genrer og årtier, og af den grund undrer det værterne, at der ikke findes flere danske bud.
– Det er faktisk ret svært at finde danske tributes. Jeg forstår ikke, at der ikke er nogen der har lavet en sang til Carsten Valentin Jørgensen, siger Klaus Lynggard.
Blandt de få danske indslag på dagens liste finder man brødreduoen Olesen-Olesen og deres nummer ’På Eik Skaløes Plads’, der hylder sangeren fra danmarks måske første rockband Steppeulvene.
– Sangen er fuld af de finurlige og underfundige betragtninger som Peter Olesen er så skide god til at komme med, siger Klaus Lynggaard.
Afsnittet rundes af med et nyt indslag fra en gammel kending. TV-2’s forsanger Steffen Brandt er nemlig stor tilhænger af Bob Dylan, og udtrykker dette i sangen ’Bob Dylan i en port’ fra gruppens nyeste album ’Som Om Vi Ikke Har Mere At Sige’. En plade, som Klaus Lynggaard i øvrigt varmt kan anbefale.
– Jeg synes, den er forbløffende god. Der er nogle super gode betragtninger på, fortæller Klaus Lynggard
Støt ‘Rockhistorier’
Støtter du os, kommer du med i Rockhistoriers Lytteklub.
Det betyder, at du får adgang til:
- En lukket Facebook-gruppe fyldt med andre musikglade mennesker.
- Anbefalinger til plader, bøger og film du kan dykke ned i for at komme dybere ind bag de kunstnere, vi snakker om.
- Q&A’s med Klaus Lynggaard og Henrik Queitsch.
- Adgang til eksklusive events.
Og så betyder det også, at du er med til at betale for folk, som ikke har råd. Det synes vi sådan set er meget sympatisk.
Støtten går til, at vi kan researche, optage og udgive vores podcasts, samt til at promovere podcasten på de sociale medier, så flere kan få det glade rockbudskab at vide.
Klik på støtknappen herover eller besøg dette link for at støtte ‘Rockhistorier’.
Playlisten:
Arthur Conley: ”Otis Sleeps On” (1968)
Leon Russell: “Crystal Closet Queen” (1971)
Don McLean: “American Pie” (1971)
Alice Cooper: “Desperado” (1971)
Kraftwerk: “Trans-Europa Express” (1977)
Jane Birkin “Ex-fan des Sixties” (1978)
Phil Lynott: “King’s Call” (1980)
Billy Bragg: “Levi Stubbs’ Tears” (1986)
The Replacements: “Alex Chilton” (1987)
Robbie Robertson: “Fallen Angel” (1987)
Motörhead: “Ramones” (1991)
Jonathan Richman: “Velvet Underground” (1992)
Ian Hunter: “Michael Picasso” (1996)
Warren Zevon: “Porcelain Monkey” (2000)
Olesen-Olesen: “På Eik Skaløes Plads” (2002)
Rumer: ”Aretha” (2010)
Lana Del Rey: “Terrence Loves You” (2015)
Andreas Odbjerg: “Anne Linnet” (2018)
Paul Weller: ”Bowie” (2018)
TV-2: ”Bob Dylan i en port” (2025)