Det store Maria Jencel-afsnit: “Det er skamfuldt over for sig selv at gå og putte med sine drømme”

Foto: Kristina Pedersen

Det store Maria Jencel-afsnit: “Det er skamfuldt over for sig selv at gå og putte med sine drømme”

Ida-Sophia har udvalgt spørgsmål fra lytterne, som Maria Jencel svarer på i dagens særafsnit af ‘112 for venskaber’.

Livsstil En del af serien:

112 For Venskaber

Maria Jencel og Ida-Sophia vil gerne være venner. Hver uge lukker de dig - på sårbar, sjov og akavet vis - ind i et socialt eksperiment, hvor du kan følge et venskab blive til fra ingenting.
Samtidig gør de deres bedste for at hjælpe dig, der lytter med, med dine venskabs-spørgsmål.

Dette er ‘112 For Venskaber’ - din venskabsambulance.

– Velkommen til det store Maria-show! Sådan indleder Ida-Sophia dagens særafsnit af ‘112 for venskaber’, hvor hun har sorteret i hundredevis af spørgsmål fra lytterne specifikt til Maria Jencel og udvalgt de allerbedste til podcasten.

‘Hvordan får man mod til at være sig selv og turde hoppe ud i nye ting?’ spørger en lytter eksempelvis. Generelt søger lytterne ofte livsråd fra Maria Jencel— måske fordi hun tidligere i podcasten har snakket meget om, hvordan hun selv holder sine egne drømme og forventninger til sit liv i skak med både 1-års og 5-årsplaner.

Dette spørgsmål besvarer Maria Jencel hurtigt med et nyt spørgsmål: Hvad er det værste der kan ske? For hende hjælper det nemlig ofte at tænke i worst case scenarios, da ‘det værste’ ofte viser sig slet ikke at være særlig slemt. 

– Det værste der kan ske er, at man kan tabe lidt ansigt – eller kan føle, at man kan det. Sådan noget som for eksempel at gå efter sine drømme og sige højt, hvad man vil, sende uopfordrede ansøgninger og troppe op og banke på. Altså, hvad er det værste, der kan ske? Jeg synes egentlig, det er mere skamfuldt over for sig selv at gå og putte med sine drømme.

En anden vil ligeledes gerne vide, hvordan Maria Jencel formår at balancere familieliv, parforhold, karriere og venskaber:

– Jeg planlægger mine dage ned til mindste detalje og vægter alenetid, fridage, kvalitetstid med børnene, dates med min mand og arbejde lige højt. Jeg har en grundregel om, at alt jeg laver enten skal være meningsfuldt, lystfuldt eller tjene mig penge.

Andre lyttere er mere nysgerrige på, hvordan det er at blive opfattet som en diva, om hende og Ida-Sophia nogensinde oplever intern konkurrence eller hvad pros and cons egentlig er ved, at have en musiker-mand. 

Uanset hvad man er nysgerrig på, er det sikkert at sige, at vi kommer vidt omkring emnerne i dagens afsnit! 

Husk at du også kan lytte til Ida-Sophias særafsnit fra d. 2. december 2024.

Footer graphics