Foto: Universal Studios

De 15 bedste film, vi har set i 2026 – indtil videre

En god blanding af danske dramaer, amerikanske blockbusters og internationale genrebrud præger vores liste over halvårets 15 bedste film.

Der har været et hav af gode film i biografen det første halve år i 2026. Vi kan desværre ikke få dem alle nævnt på denne liste over vores 15 favoritter, som dog meget godt viser, at der er kommet både store mesterværker og små perler fra hele verden.

Danmark er repræsenteret, mens der vanen tro er skarpe amerikanske film. Vi kommer også forbi forrygende filmnationer som Sydkorea og Iran, mens formstærke Norge og Brasilien medvirker i flot stil.

Vi har i skrivende stund desværre ikke nået at se potentielt fantastiske film som ’Toy Story 5’ og danske ’Vores løfte’, som forhåbentlig er gode nok til at komme på listen, når vi til december rangerer hele årets bedste film.

Indtil da kommer her vores bud på halvårets 15 bedste.

15. Je m’appelle Agneta

Anmeldelse af 'Je m'appelle Agneta' på Netflix
Foto: Netflix

Der er svensk feelgood-komik for alle pengene i den fransk betitlede Netflix-film ’Je m’appelle Agneta’. Her skifter den midaldrende titelperson livet i grå Sverige ud med en spændende tilværelse som au pair i Frankrig, og det er både overraskende og livsbekræftende.

Hovedrolleindehaveren Eva Melander er fuldstændig uimodståelig som frankofile Agneta, der tager imod muligheden for at rejse til landet kendt for ost og vin, da hun er kørt sur i hverdagen med sin mand. Det er dog ikke en lille, svensk dreng, hun skal passe, men derimod en ældre, homoseksuel og temmelig skør mand, der ikke skal bede om almisser.

Det udvikler sig selvfølgelig til et kærligt venskab, og selv om man kan se afslutningen tydeligt i horisonten, er det en skøn tur at være med på.

’Je m’appelle Agneta’ kan ses på Netflix.

14. Vægtløs

https://imgix.vielskerserier.dk/2026-02-26/Vaegtloes_241215_grd_05_2K_stills_no_grain0063032.jpg
Foto: Scanbox

Den danske filmbranche blev i år en forrygende debut og et forfriskende stortalent rigere. Emilie Thalund meldte med ’Vægtløs’ sin ankomst som en filmskaber, der kommer til at tegne fremtiden for dansk film.

Ved den nyligt afholdte prisuddeling Vi Elsker Prisen blev Thalund kåret til Årets talent, mens Joachim Fjelstrup modtog prisen for bedste birolle for skildringen af den lige dele sympatiske og vederstyggelige pædagog, der ikke formår at sætte grænser. Det viser meget godt, hvor stort et indtryk filmen har gjort med historien om en sårbar teenagers sommer på en sundhedskoloni.

Den skrøbelige ungdom er perfekt destilleret i hovedpersonen Lea – imponerende spillet af unge Marie Helweg Augustsen – hvis usikkerhed skaber en dirrende atmosfære i hele den visuelt betagende film.

’Vægtløs’ kan ses på blandt andet BlockbusterGrand Hjemmebio og Viaplay.

13. Project Hail Mary

Anmeldelse af 'Project Hail Mary'
Foto: Jonathan Olley / SF Studios

Som en af årets største biografbaskere er ’Project Hail Mary’ et soleklart eksempel på, hvorfor fællesoplevelsen inde i biografmørket er værd at holde fast i, selv om det er nemmere at blive i hver sin boble hjemme i sofaen.

Det er nemlig en ren og skær fornøjelse at lade sig underholde af Ryan Gosling, der med al sin komiske timing får et venskab med et stenlignende rumvæsen til at føles aldeles ægte. Hans elskelige fysiker Ryland Grace bliver mere eller mindre nødtvungent sendt ud i rummet for at redde Jorden fra udslettelse, og derude opdager han, hvorfor det hele er værd at redde.

Filmen forener det gakket komiske med det nærmest usigeligt tragiske i en underholdende cocktail, hvor der er fuld smæk på smagene.

’Project Hail Mary’ kan ses på blandt andet BlockbusterSF Anytime og Apple TV.

12. No Other Choice

no other choice anmeldelse
Foto: Filmbazar

Koreansk kultur er hot i disse dage med musikkens k-pop og det såkaldte k-drama, som er blevet en populær genre på især Netflix. Instruktøren Park Chan-wook er dog andet og mere end tidens mand.

Den sydkoreanske filmskaber har med perler som ’Oldboy’, ’The Handmaiden’ og serien ’The Little Drummer Girl’ skabt nogle af de mest visuelt slående værker i nyere tid. Han er garant for opfindsomt filmsprog, der tester mediets muligheder og grænser, og det gælder ligeledes hans nyeste, ’No Other Choice’.

Her kommer den blændende billedmager endda med en sylespids samfundskritik af arbejdsmarkedet i historien om en mand, der for at få et job ser det som eneste løsning at udrydde konkurrenterne på drabelig vis. Det er lige så vildt, som det lyder.

’No Other Choice’ kan ses på blandt andet FilmstribenBlockbuster og Viaplay.

11. The Secret Agent

Anmeldelse af 'The Secret Agent'
Foto: Camera Film

Brasilien ruller lige nu på en regulær filmbølge, hvor den ene gode film efter den anden udkommer og heldigvis også når til danske biografer. Mens det som hemmelig agent er en god idé at operere i skyggerne, skal film jo helst ikke gå ubemærket forbi.

’The Secret Agent’ udspiller sig rundt om 1970’ernes militærdiktatur og har Wagner Moura i hovedrollen som Armando, der er på flugt fra regimet. Det lyder som et klassisk spiondrama, men instruktør Kleber Mendonça Filho går ad nogle snørklede veje for at vise et samfund i aktiv nedsmeltning.

På den måde handler filmen om fortid, nutid og fremtid i en skøn pærevælling, hvor man konstant sidder fornøjeligt forvirret og prøver at skabe mening i noget måske meningsløst.

’The Secret Agent’ kan ses på blandt andet BlockbusterGrand Hjemmebio og Viaplay.

10. Marty Supreme

Anmeldelse af 'Marty Supreme'
Foto: Nordisk Film Distribution

Timothée Chalamet er helt sindssygt irriterende som den megalomane og adrenalinbrusende bordtennisspiller i centrum for ’Marty Supreme’. Marty Mauser er en hvirvelvind af energi, der igennem hele filmen suser rundt og skaber kaos for sig selv og alle i hans nærhed.

Det er kun takket være en gennemført dedikeret præstation og den knivskarpe vision fra instruktør Josh Safdie, at man trods alt nyder selskabet og at være med på den hektiske rejse. For hvor er det dog godt tænkt at gøre så skæv en sportsgren som bordtennis til omdrejningspunkt for, hvad der bedst kan beskrives som en sorthumoristisk flugtthriller.

Filmen overrasker konstant med sin tempofyldte skildring af småkriminalitet i New York og rundt omkring i verden anno 1950’erne. Man sidder forpustet bagefter og overvejer, hvad der dog ramte én.

’Marty Supreme’ kan ses på Prime Video fra 26. juni.

9. I Swear

Anmeldelse af 'I Swear'
Foto: Graeme Hunter

Film baseret på sande historier har det nogle gange med at drukne i sit eget sandruelige ønske om at portrættere virkeligheden så ægte som muligt. Behovet for at ære det autentiske ophav trumfer så at sige nogle gange den gode historie.

Det er bestemt ikke tilfældet for ’I Swear’. Den sande historie om John Davidson og hans liv med Tourettes bliver filmatiseret med socialrealistisk alvor, men heldigvis også med en smittende komik. Det er svært ikke at grine, når hovedpersonen – sublimt spillet af Robert Aramayo – råber ”fuck the queen” på det helt forkerte tidspunkt, men samtidig forstår man udfordringen ved at leve med lidelsen.

Det er et ganske traditionelt drama, men fortalt så inspirerende og charmerende, at man er rørende godt underholdt hele vejen igennem.

’I Swear’ kan ses på Blockbuster og Viaplay.

8. The Bride!

Anmeldelse af 'The Bride!'
Foto: Warner Bros. Pictures

Det var nemt at forudsige, at ’The Bride!’ ville komme til at dele vandene med sin feministisk-punkede udgave af den klassiske historie om Frankensteins monster og hans knap så frivillige brud.

Den feterede skuespiller Maggie Gyllenhaal er totalt kompromisløs som instruktør og manuskriptforfatter, når hun sparker røv for fulde genregardiner i sin stjernespækkede film. Sprælske Jessie Buckley – der også optræder andetsteds her på listen – er dybt betagende som den skizofrent splittede kvinde, der ikke ved, hvem hun er, mens Christian Bale forener det søde og farlige som det menneskelige monster, bedst kendt som Frank.

Annette Bening, Jake Gyllenhaal og Penélope Cruz dukker også op undervejs i den vilde bastard af en sammensat roadmovie, hvor der er et hav af referencer til filmhistorien. En sand fornøjelse af monstrøse dimensioner.

’The Bride!’ kan ses på HBO Max.

7. Hjem

Anmeldelse af 'Hjem'
Foto: Manuel Claro / Nordisk Film

Marijana Jankovic har ligesom mange andre en god historie at fortælle, men hun evner at fortælle sin bedre end de fleste. Skuespilleren kendt for roller i en lang række film og serier viste allerede i 2018 sit talent bag kameraet med kortfilmen ’Maja’, hvor en lille pige af anden etnisk herkomst har sin første dag i en dansk børnehave.

Det er Jankovic’ egen historie om at komme til Danmark, og den udfolder hun større og lige så rørende i spillefilmdebuten ’Hjem’. Her har hun allieret sig med et stærkt cast, der hver især spiller deres egen lille rolle i det rørende familiedrama om kampen for at skabe sig et nyt liv i Danmark.

Der er en bydende nødvendighed i den slagkraftige film, som ud over at fortælle en basalt medrivende historie også er et vigtigt nedslag i, hvem vi danskere er som individer og fællesskab. Det er dybt personlig filmkunst, der åbner verden op.

’Hjem’ kan ses i biografen.

6. Lille Amélie

Anmeldelse af 'Lille Amélie'
Foto: Another World Entertainment

En af årets på papiret mindste film har været en af de største oplevelser. Den fransk-belgiske animationsfilm ’Lille Amélie’ har en spilletid på blot en time og 17 minutter, men i løbet af den tid bliver der fortalt en poetisk og rørende historie af høj kaliber.

Filmen bygger på Amélie Nothombs liv. Som forfatter har hun skrevet adskillige bøger om sin opvækst i Asien som datter af belgiske diplomatforældre, og hendes fortælling bliver vakt til live gennem charmerende animation, der skildrer verden som set gennem barneøjne.

På den måde bliver det barnlige følelsesliv taget mere seriøst, end vi plejer at opleve det. Og gennem den naive nysgerrighed, som titelpersonen er fuld af, bliver filmen til et storladent drama om kulturmøder og nogle af livets sværeste emner, men i en sød indpakning, der ikke er til at stå for.

’Lille Amélie’ kan ses i biografen.

5. It Was Just an Accident

Anmeldelse af 'It Was Just an Accident'
Foto: Filmbazar

Historien rundt om ’It Was Just an Accident’ er lige så god, hvis ikke bedre, som den i selve filmen. Den iranske instruktør Jafar Panahi har gennem årene kæmpet en modig kamp mod censuren i sit hjemland og skabt det ene mesterværk efter det andet i ren og skær trods.

Hans seneste film vandt den eftertragtede Guldpalme på Cannes-festivalen sidste år for fortællingen om hævn og ansvar. Eghbal har et uheld på landevejen og søger hjælp hos mekanikeren Vahid, der genkender ham som sin tidligere torturbøddel fra fængslet. Vahid tager ham til fange og skal nu beslutte, om Eghbal skal straffes for sine synder – hvis han da altså er den skyldige.

Det lyder til at være lige ud ad dramalandevejen, men filmen forener suspensefyldt thriller og sort komik i en skøn blanding, så den både fungerer som karakterportræt og spiddende samfundskritik.

’It Was Just an Accident’ kan ses på FilmstribenBlockbuster og Viaplay.

4. Hind Rajabs stemme

Anmeldelse af 'Hind Rajabs stemme'
Foto: Angel Films

Jungletrommerne begyndte allerede at lyde sidste efterår, da ’Hind Rajabs stemme’ fik verdenspremiere på Venedig-festivalen, hvor anmelderne nærmest græd om kap over filmatiseringen af forfærdeligt virkelige hændelser.

Kaouther Ben Hania har dramatiseret et forløb, hvor seksårige Hind ringer til nødhjælpsorganisationen Røde Halvmåne og beder om hjælp, fordi familiens bil er fanget i krydsild midt i Gaza. Det er hjerteskærende i ordets reneste forstand.

Om man personligt bliver revet med af filmen, er selvfølgelig en smagssag, der heldigvis ikke har det store at gøre med, om man sympatiserer mest med palæstinenserne eller israelerne. Men man kan ikke komme uden om, at der er tale om vægtig filmkunst, der gør en ufattelig tragedie til et vedkommende og humanistisk indlæg om værdien af et menneskeliv.

’Hind Rajabs stemme’ kan ses på FilmstribenBlockbuster og Viaplay.

3. Disclosure Day

Anmeldelse af 'Disclosure Day'
Foto: Universal Studios

Med ’Disclosure Day’ har Steven Spielberg lavet sin stærkeste film i årevis og beriget verden med endnu et sci-fi-mesterværk. Så klar i mælet var vores anmelder, da han for nylig gav topkarakteren seks hjerter til den biografaktuelle film.

Den ikoniske instruktørs tilbagevenden til de eksistentielle tanker, der flyver rundt i det ydre rum, var ventet i spænding. Hvor er det dog fantastisk, at den 79-årige filmskaber stadig kan skabe magi ved at pirke til vores fantasi og tro på verdens vidundere. Hans nye film bruger nogle af de samme virkemidler som klassikerne ’E.T’ og ’Nærkontakt af tredje grad’: billedskøn spænding og John Williams’ medrivende musik.

Det er bundhamrende effektivt håndværk, men også med så følelsesfuld en menneskelig klangbund, at filmens spørgsmål rumsterer i hovedet længe efter.

’Disclosure Day’ kan ses i biografen.

2. Hamnet

Anmeldelse af 'Hamnet'
Foto: Focus Features

Følelserne spilles ud for fulde violiner i ’Hamnet’, hvor især afslutningen er en mavepuster af dimensioner. Filmen følger verdenshistoriens største dramatiker, William Shakespeare spillet af Paul Mescal, og især hans hustru Agnes – fænomenale Jessie Buckley i en Oscar-vindende præstation – mens de først forelsker sig og senere kæmper med tabet af sønnen Hamnet.

Den hidtil ret ukendte historie om, hvordan Shakespeare trak på sin egen smerte, da han skrev tragedien ’Hamlet’, er et fascinerende element i instruktør Chloé Zhaos filmatisering af Maggie O’Farrells bogforlæg. Dramaet lever dog især i de små øjeblikke, hvor personerne hver for sig og sammen håndterer kærlighed og sorg.

Det bliver håndgribeligt i mødet med den natur, som både agerer smuk kulisse og brutal fjende i filmen, der er en sansende oplevelse for krop og sjæl.

’Hamnet’ kan ses på BlockbusterGrand Hjemmebio og Viaplay.

1. Affektionsværdi

Renate Reinsve og Inga Ibsdotter Lilleaas i 'Affektionsværdi'
Foto: Kasper Tuxen

Norske Joachim Trier har kun lavet gode film. Hans Oslo-trilogi bestående af ’Reprise’, ’Oslo, 31. august’ og ’Verdens værste menneske’ hører alle til nogle af de bedste nordiske film i nyere tid, og med ’Affektionsværdi’ formår han komplet lydefrit at fortsætte sit blændende filmsprog og samtidig tilføre det nye nuancer.

Denne gang har han lavet et familiedrama om en filmskaber-far, hvis vanskelige forhold til sine to voksne døtre udfoldes gennem et nyt manuskript, som han har skrevet. Der er meget på spil i form af både uudtalte familiedynamikker og kunsten som et spejl af virkeligheden, men alle de abstrakte tanker bliver helt konkrete takket være nærværet mellem hovedrolleindehaverne Renate Reinsve, Stellan Skarsgård og Inga Ibsdotter Lilleaas.

Med amerikanske Elle Fanning i rollen som Hollywood-stjerne, der antænder eftertænksomhedens gnister, er der både et sprudlende tempo og plads til dagligdagens digressioner i det medfølende drama, der står tilbage som et funklende mesterværk.

’Affektionsværdi’ kan ses i biografen.

Footer graphics