‘Hvad skal der ske med os?’: Her har vi følt os allermest utilstrækkelige

Eller vælg, hvor du vil lytte

‘Hvad skal der ske med os?’: Her har vi følt os allermest utilstrækkelige

Eller vælg, hvor du vil lytte

Simon er ikke med i dagens afsnit, fordi han har glemt det. Til gengæld sidder Sebastian og Sofie klar ved mikrofonerne for at tale om at føle sig utilstrækkelig.

Livsstil En del af serien:

Hvad skal der ske med os

Ved du heller ikke, hvad der skal ske med dig? Så kom i godt selskab med tre mennesker midt i deres kvartlivskrise, der netop er fyret fra deres drømmejob og en smule bekymret for fremtiden.

Der bliver ledt efter et formål, et nyt job, en vej ud af hamsterhjulet, et karriereskift og en… hest? “Hvad skal der ske med os?” er en filterløs, opmuntrende og sjov podcast, hvor Sebastian Søndergaard, Sofie Sytnik og Simon Akselsen forsøger at finde ud af, hvad der skal ske med dem, verden omkring dem og deres podcast.

Det er hver onsdag i dit podcast-feed.

Værter: Sofie Sytnik, Sebastian Søndergaard
Vært (og producer!): Simon Akselsen
Lyddesign: Kaare Schou Nygård
Grafik: Olivia Frederikke Fryd

Hvilke snacks tager Sebastian med på arbejde efter en dårlig nats søvn? Hvordan kan man totalt ødelægge en vittighed? Og hvordan håndterer vi egentlig følelsen af utilstrækkelighed?

I denne uge taler Sebastian og Sofie ærligt om de situationer, hvor vi har følt os mest utilstrækkelige – og om hvordan vi langsomt har lært at leve med det.

Selvfølgelig taler de også om de nyeste afsnit af ‘Bachelorette’ og om, at nogle af de mandlige deltagere har svært ved at fange Sofies særlige humor.

– Du kan rigtig godt lide practical jokes, siger Sebastian og fortsætter, det her med at sige noget, der slet ikke passer for at se, hvor du har mig henne.

– Det er en hård humor at have i ‘Bachelorette’, indrømmeer Sofie.

Sebastian forstår slet ikke, at Sofie valgte at blive ved med at insistere på dén form for humor i ‘Bachelorette’, fordi det er tydeligt, at mændene ikke fatter det.

Programmet handler også om, at Sebastian ikke føler sig tilstrækkelig i rollen som far, og at man aldrig kan være perfekt som forældre.

-Vi bliver virkelig fortalt hvordan vi skal gøre tingene i vores generation. Og der har jeg nogle gange virkelig skullet pakke følelsen af ikke at være god nok væk, siger han.

Han kan godt ligge om natten og bebrejde sig selv, at han ikke er god nok. Til gengæld har han hørt fra en forældrevejleder, at det nok skal gå, hvis bare man er en god forælder 40 procent af tiden.

– Over halvdelen af tiden kan man godt ikke lykkes, og så er det stadig fint nok.

Sofie mener egentlig, at det generelt er en meget god læresætning her i livet.

– Det er vigtigere, at du har ro, end at du gør det perfekt, siger hun og forklarer, at hun føler, at hun sakker bagud med alt i sit liv.

Lyt til hele episoden lige her.

Footer graphics