– I make shoe contact before eye contact.
Sådan svarer sneakerentusiasten Sally Javadi, når Adidaddi spørger hende, hvad hun lægger først mærke til ved fremmede på gaden.
Med et nedadrettet blik kan hun nemlig spotte andre ‘ligesindede’-mennesker, som deler hendes store interesse for flot fodtøj.
Sally Javadi gæster femte og sidste afsnit af ‘The Corner’ sammen med den professionelle danser, Didde-Mie Lykke From. Værten Adidaddi har inviteret dem begge med på Autopoul i Nordvest til en snak om connection. Det skal blandt andet handle om de helt særlige bånd, man knytter til andre, der har samme passion som én selv.
Vi hører om gæsternes fælles kærlighed til baggy pants og en bestemt sneakermodel, når Sally Javadi afslører, hvilket berømt sportsmærke, hun er iklædt fra top til tå.
Didde-Mie Lykke Froms outfit of the day giver fuld plade i brandmix-banko, og de to gæster diskuterer ivrigt, om det er en dødssynd at blande rivaliserende sportsmærker i samme outfit.
– Jeg får bræk-emojien i mit kommentarspor på sociale medier, hvis jeg gør sådan noget, advarer Sally Javadi.
Overraskende deler sneakerdronningen også, at det ikke altid er skoene, der dikterer hendes outfit. Didde-Mie Lykke From starter heller ikke ved fødderne, men lader noget andet bestemme, om det skal være comfy eller stiletter, når hun konstruerer det perfekte outfit.
Og så afslører gæsterne også en fælles holdning til, hvilket look, der altid er en sikker vinder.
Vi hører om forventningspres, identitetsforvirring og en svær skolegang, når begge fortæller om store øjeblikke, de aldrig glemmer.
– Jeg havde længe været så pinlig over ikke at kunne komme igennem 9. klasse, og nu står jeg her og rejser verden rundt.
Sådan tænkte Didde-Mie Lykke From, da hun allerede som teenager stod på en scene og havde booket sin første verdensturné.
Kolleger bliver til storesøstre, når man i årevis rejser verden rundt sammen med Dua Lipa i en tourbus, fortæller hun, og Sally Javadi forklarer, hvordan et anerkendende blik rettet mod et godt sneakergame kan sige mere end tusind ord.

Gæsterne er enige om, at forbundetheden med andre indenfor deres felt er noget helt særligt. Men før de fandt deres plads, var det ikke let at stå frem, fortæller de begge.
– Hvis generthed kan kaldes en sygdom, så havde jeg den. Selv overfor min familie var jeg genert. Men når jeg dansede, så forsvandt det, fortæller Didde-Mie Lykke From.
Rampelyset var slet ikke i kortene for Sally Javadi, der levede et Hannah-Montana liv som almindelig studerende, mens hendes sneaker-dedikerede Instagramprofil voksede sig større og større. Det var først, da hun modtog en særlig besked, at hun turde stå frem med ansigt.
– Jeg stod jo meget ved en skillevej mellem psykologi og sneakers, fortæller hun.
Og man kan tilsyneladende ikke løbe fra sin akademiske baggrund, for i dagens episode kaster Sally Javadi sig også ud i en præcis personlighedsanalyse af Didde-Mie Lykke From. Meget kan man nemlig aflæse ud fra en dansers valg af sko, er gæsterne enige om.
Til sidst bliver der delt gode råd ud til alle, der også har en drøm, som forældre, venner og verden måske ikke i første omgang tror kan realiseres. Og så bliver det slået fast med syvtommersøm, hvilken venindetrend, der for altid vil være hot!
Podcasten er sponsoreret af Zalando
–
